
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Terminal Block |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
Stock: 415
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33770
Ext.Price$0.33770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33770 | $0.33770 |
| 10 | $0.17611 | $1.76110 |
| 50 | $0.10601 | $5.30050 |
| 100 | $0.10259 | $10.25900 |
| 500 | $0.08517 | $42.58500 |
| 1000 | $0.07070 | $70.70000 |
