


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Terminal Block |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
Stock: 759
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36334
Ext.Price$0.36334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36334 | $0.36334 |
| 10 | $0.19150 | $1.91500 |
| 50 | $0.11541 | $5.77050 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.09211 | $46.05500 |
| 1000 | $0.07634 | $76.34000 |
