
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.24 mm |
| Width | 12 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Terminal Block |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
