
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Per Level | 5 |
| Number of Levels | 1 |
| Connection Method | Plug |
Stock: 549
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83869
Ext.Price$0.83869
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83869 | $0.83869 |
| 10 | $0.60871 | $6.08710 |
| 25 | $0.53347 | $13.33675 |
| 50 | $0.48389 | $24.19450 |
| 100 | $0.48218 | $48.21800 |
| 300 | $0.43070 | $129.21000 |
| 500 | $0.38472 | $192.36000 |
| 1000 | $0.34197 | $341.97000 |
