
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.54 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Thermoplastic |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 14.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Plating | Steel |
| Connection Method | Plug |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 14 AWG |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
