
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.76 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 16 A |
| Current Rating | 16 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Connector Type | Screw, Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Plating | Steel |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 28 AWG to 12 AWG |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
