
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.83 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 7.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Orientation | Straight |
| Max Supply Voltage | 300 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Screw, Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
| Housing Color | Green |
| Plating | Steel |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 16 AWG |
Stock: 991
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52578
Ext.Price$0.52578
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52578 | $0.52578 |
| 10 | $0.33171 | $3.31710 |
| 25 | $0.30093 | $7.52325 |
| 50 | $0.29153 | $14.57650 |
| 100 | $0.28469 | $28.46900 |
| 300 | $0.26105 | $78.31500 |
| 500 | $0.23938 | $119.69000 |
| 1000 | $0.22570 | $225.70000 |
