
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.24 mm |
| Termination | Spring Clamp |
| Max Operating Temperature | 115 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 22.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current | 32 A |
| Current Rating | 32 A |
| Max Current Rating | 32 A |
| Max Supply Voltage | 300 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Push-In |
| Wire Gauge Range | 24 AWG to 8 AWG |
Stock: 570
Distributors
pcbx
Unit Price$1.28923
Ext.Price$1.28923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.28923 | $1.28923 |
| 10 | $0.93273 | $9.32730 |
| 25 | $0.81390 | $20.34750 |
| 50 | $0.73866 | $36.93300 |
| 100 | $0.66941 | $66.94100 |
| 300 | $0.61179 | $183.53700 |
| 500 | $0.55913 | $279.56500 |
| 1000 | $0.47534 | $475.34000 |
