
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.81 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 5.95 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.3 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper, Gold, Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 1365
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.26161 | $2.61610 |
| 25 | $0.24451 | $6.11275 |
| 50 | $0.21687 | $10.84350 |
| 100 | $0.19236 | $19.23600 |
| 300 | $0.18568 | $55.70400 |
| 500 | $0.17923 | $89.61500 |
| 1000 | $0.17301 | $173.01000 |
| 3000 | $0.16700 | $501.00000 |
| 5000 | $0.16120 | $806.00000 |
| 10000 | $0.15560 | $1556.00000 |
