
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Straight |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Mounting Style | Through Hole, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 3877
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.41207 | $4.12070 |
| 25 | $0.39327 | $9.83175 |
| 50 | $0.36663 | $18.33150 |
| 100 | $0.34180 | $34.18000 |
| 300 | $0.31865 | $95.59500 |
| 500 | $0.29707 | $148.53500 |
| 1000 | $0.27695 | $276.95000 |
| 3000 | $0.25819 | $774.57000 |
