
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.3 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 16 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 1264
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75733
Ext.Price$0.75733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75733 | $0.75733 |
| 10 | $0.70929 | $7.09290 |
| 25 | $0.66430 | $16.60750 |
| 50 | $0.62216 | $31.10800 |
| 100 | $0.58269 | $58.26900 |
| 300 | $0.54573 | $163.71900 |
| 500 | $0.51111 | $255.55500 |
| 1000 | $0.47869 | $478.69000 |
| 3000 | $0.44832 | $1344.96000 |
| 5000 | $0.41988 | $2099.40000 |
| 10000 | $0.39324 | $3932.40000 |
