
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.3 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 20 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Packaging | Tube |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Stock: 1193
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91999
Ext.Price$0.91999
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91999 | $0.91999 |
| 10 | $0.86223 | $8.62230 |
| 25 | $0.80810 | $20.20250 |
| 50 | $0.75736 | $37.86800 |
| 100 | $0.70981 | $70.98100 |
| 300 | $0.66525 | $199.57500 |
| 500 | $0.62348 | $311.74000 |
| 1000 | $0.58434 | $584.34000 |
| 3000 | $0.54765 | $1642.95000 |
| 5000 | $0.51327 | $2566.35000 |
| 10000 | $0.48102 | $4810.20000 |
