
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 7.97 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.7 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Packaging | Tube |
| Termination Post Length | 2.7 mm |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63110
Ext.Price$0.63110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63110 | $0.63110 |
| 10 | $0.61594 | $6.15940 |
| 25 | $0.61089 | $15.27225 |
| 50 | $0.60589 | $30.29450 |
| 100 | $0.60092 | $60.09200 |
