
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 4 A |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 431
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.27443 | $2.74430 |
| 25 | $0.26760 | $6.69000 |
| 50 | $0.25037 | $12.51850 |
| 100 | $0.23425 | $23.42500 |
| 300 | $0.21021 | $63.06300 |
| 500 | $0.18863 | $94.31500 |
| 1000 | $0.16927 | $169.27000 |
