
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Vertical |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 4907
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39413
Ext.Price$0.39413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39413 | $0.39413 |
| 10 | $0.33343 | $3.33430 |
| 25 | $0.31601 | $7.90025 |
| 50 | $0.29950 | $14.97500 |
| 100 | $0.28384 | $28.38400 |
| 300 | $0.25367 | $76.10100 |
| 500 | $0.22671 | $113.35500 |
| 1000 | $0.20262 | $202.62000 |
