
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.35 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 909
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78154
Ext.Price$0.78154
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78154 | $0.78154 |
| 10 | $0.65347 | $6.53470 |
| 25 | $0.60662 | $15.16550 |
| 50 | $0.56312 | $28.15600 |
| 100 | $0.52274 | $52.27400 |
| 300 | $0.48526 | $145.57800 |
| 500 | $0.45047 | $225.23500 |
| 1000 | $0.41817 | $418.17000 |
