
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Stack Height | 3 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 172
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00493
Ext.Price$1.00493
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00493 | $1.00493 |
| 10 | $0.83520 | $8.35200 |
| 25 | $0.76533 | $19.13325 |
| 50 | $0.70130 | $35.06500 |
| 100 | $0.64263 | $64.26300 |
| 300 | $0.61891 | $185.67300 |
| 500 | $0.59606 | $298.03000 |
| 1000 | $0.57405 | $574.05000 |
