
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.89 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 14 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 4296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75733
Ext.Price$0.75733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75733 | $0.75733 |
| 10 | $0.70968 | $7.09680 |
| 25 | $0.66503 | $16.62575 |
| 50 | $0.62319 | $31.15950 |
| 100 | $0.58398 | $58.39800 |
| 300 | $0.54724 | $164.17200 |
| 500 | $0.51281 | $256.40500 |
| 1000 | $0.48055 | $480.55000 |
| 3000 | $0.45032 | $1350.96000 |
| 5000 | $0.42199 | $2109.95000 |
| 10000 | $0.39542 | $3954.20000 |
