
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Vertical |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Mounting Style | Surface Mount, Vertical |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 723
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75063
Ext.Price$0.75063
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75063 | $0.75063 |
| 10 | $0.68822 | $6.88220 |
| 25 | $0.66675 | $16.66875 |
| 50 | $0.64595 | $32.29750 |
| 100 | $0.62581 | $62.58100 |
| 300 | $0.58955 | $176.86500 |
| 500 | $0.55539 | $277.69500 |
| 1000 | $0.52322 | $523.22000 |
