
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Stack Height | 3 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Packaging | Reel |
Stock: 366
Distributors
pcbx
Unit Price$1.16746
Ext.Price$1.16746
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.16746 | $1.16746 |
| 10 | $0.97469 | $9.74690 |
| 25 | $0.89581 | $22.39525 |
| 50 | $0.82332 | $41.16600 |
| 100 | $0.75670 | $75.67000 |
| 300 | $0.70141 | $210.42300 |
| 500 | $0.65016 | $325.08000 |
| 1000 | $0.60266 | $602.66000 |
