
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 1.27 mm |
| Gender | Pin |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$5.60726
Ext.Price$5.60726
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.60726 | $5.60726 |
| 10 | $5.49955 | $54.99550 |
| 25 | $5.47028 | $136.75700 |
| 50 | $5.44117 | $272.05850 |
| 100 | $5.41221 | $541.22100 |
