
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 3.048 mm |
| Stack Height | 5.6 mm |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62957
Ext.Price$0.62957
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62957 | $0.62957 |
| 10 | $0.51149 | $5.11490 |
| 25 | $0.47091 | $11.77275 |
| 50 | $0.43355 | $21.67750 |
| 100 | $0.39916 | $39.91600 |
| 300 | $0.38114 | $114.34200 |
| 500 | $0.36394 | $181.97000 |
| 1000 | $0.34716 | $347.16000 |
