
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 4.6 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.4 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper, Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Contact Gender | Male |
| Termination Post Length | 2.4 mm |
Stock: 1568
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96355
Ext.Price$0.96355
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96355 | $0.96355 |
| 10 | $0.76810 | $7.68100 |
| 25 | $0.69951 | $17.48775 |
| 50 | $0.63705 | $31.85250 |
| 100 | $0.58016 | $58.01600 |
| 300 | $0.55034 | $165.10200 |
| 500 | $0.52205 | $261.02500 |
| 1000 | $0.49140 | $491.40000 |
