
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.89 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.4 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Contact Gender | Male |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 2.4 mm |
Stock: 1098
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02591
Ext.Price$1.02591
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02591 | $1.02591 |
| 10 | $0.96121 | $9.61210 |
| 25 | $0.90059 | $22.51475 |
| 50 | $0.84379 | $42.18950 |
| 100 | $0.79058 | $79.05800 |
| 300 | $0.74072 | $222.21600 |
| 500 | $0.69401 | $347.00500 |
| 1000 | $0.65024 | $650.24000 |
| 3000 | $0.60923 | $1827.69000 |
| 5000 | $0.57081 | $2854.05000 |
| 10000 | $0.53481 | $5348.10000 |
