
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 4.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper, Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 4.3 mm |
Stock: 774
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44456
Ext.Price$0.44456
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44456 | $0.44456 |
| 10 | $0.37873 | $3.78730 |
| 25 | $0.37446 | $9.36150 |
| 50 | $0.34509 | $17.25450 |
| 100 | $0.31803 | $31.80300 |
| 300 | $0.29960 | $89.88000 |
| 500 | $0.28224 | $141.12000 |
| 1000 | $0.26589 | $265.89000 |
| 3000 | $0.25048 | $751.44000 |
| 5000 | $0.23596 | $1179.80000 |
