
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 4.3 mm |
Stock: 4239
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53860
Ext.Price$0.53860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53860 | $0.53860 |
| 10 | $0.48389 | $4.83890 |
| 25 | $0.45866 | $11.46650 |
| 50 | $0.43474 | $21.73700 |
| 100 | $0.41207 | $41.20700 |
| 300 | $0.37731 | $113.19300 |
| 500 | $0.34548 | $172.74000 |
| 1000 | $0.31633 | $316.33000 |
