
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 4.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper, Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 4.3 mm |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82291
Ext.Price$0.82291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82291 | $0.82291 |
| 10 | $0.68150 | $6.81500 |
| 25 | $0.63345 | $15.83625 |
| 50 | $0.58878 | $29.43900 |
| 100 | $0.54727 | $54.72700 |
| 300 | $0.49967 | $149.90100 |
| 500 | $0.45621 | $228.10500 |
| 1000 | $0.41652 | $416.52000 |
