
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 38.56 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Depth | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 69
Distributors
pcbx
Unit Price$3.47956
Ext.Price$3.47956
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.47956 | $3.47956 |
| 10 | $3.02303 | $30.23030 |
| 25 | $2.88113 | $72.02825 |
| 50 | $2.74589 | $137.29450 |
| 100 | $2.61700 | $261.70000 |
| 300 | $2.49416 | $748.24800 |
| 500 | $2.37709 | $1188.54500 |
| 1000 | $2.26556 | $2265.56000 |
