
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.92 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Depth | 5.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.3 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male Pin |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 2.4 mm |
| Termination Post Length | 2.3 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
