
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.11 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.85 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 6778
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88217
Ext.Price$0.88217
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88217 | $0.88217 |
| 10 | $0.82647 | $8.26470 |
| 25 | $0.77428 | $19.35700 |
| 50 | $0.72539 | $36.26950 |
| 100 | $0.67959 | $67.95900 |
| 300 | $0.63668 | $191.00400 |
| 500 | $0.59648 | $298.24000 |
| 1000 | $0.55882 | $558.82000 |
| 3000 | $0.52353 | $1570.59000 |
| 5000 | $0.49047 | $2452.35000 |
| 10000 | $0.45949 | $4594.90000 |
