
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.11 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Nickel |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Mating Post Length | 3.05 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
Stock: 1525
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03273
Ext.Price$1.03273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03273 | $1.03273 |
| 10 | $0.96776 | $9.67760 |
| 25 | $0.90688 | $22.67200 |
| 50 | $0.84983 | $42.49150 |
| 100 | $0.79637 | $79.63700 |
| 300 | $0.74627 | $223.88100 |
| 500 | $0.69932 | $349.66000 |
| 1000 | $0.65533 | $655.33000 |
| 3000 | $0.61411 | $1842.33000 |
| 5000 | $0.57548 | $2877.40000 |
| 10000 | $0.53926 | $5392.60000 |
