
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 20 V |
| Circuit Type | SPDT |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Current Rating | 400 mA |
| Orientation | Right Angle |
| Actuator Length | 5.33 mm |
| Throw Configuration | SPDT |
| Switch Function | ON - ON |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Electrical Life | 30 kcycles |
| Actuator Material | Brass, Chrome |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Actuator Type | Standard Round |
| Termination Style | PC Pin |
Stock: 38
Distributors
pcbx
Unit Price$2.62207
Ext.Price$2.62207
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.62207 | $2.62207 |
| 10 | $2.26556 | $22.65560 |
| 25 | $2.13989 | $53.49725 |
| 50 | $2.04670 | $102.33500 |
| 100 | $1.95864 | $195.86400 |
| 300 | $1.85048 | $555.14400 |
| 500 | $1.74829 | $874.14500 |
| 1000 | $1.65173 | $1651.73000 |
