
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Super Deep Red |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome, Round |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 639 nm |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07220
Ext.Price$0.07220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07220 | $0.07220 |
| 10 | $0.03610 | $0.36100 |
| 50 | $0.03231 | $1.61550 |
| 100 | $0.02891 | $2.89100 |
| 500 | $0.02540 | $12.70000 |
| 1000 | $0.02231 | $22.31000 |
| 3000 | $0.02128 | $63.84000 |
| 5000 | $0.02029 | $101.45000 |
| 10000 | $0.01911 | $191.10000 |
