
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 5.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Round |
| Luminous Intensity | 2 cd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 8071
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05683
Ext.Price$0.05683
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05683 | $0.05683 |
| 10 | $0.05326 | $0.53260 |
| 50 | $0.04992 | $2.49600 |
| 100 | $0.04723 | $4.72300 |
| 500 | $0.04469 | $22.34500 |
| 1000 | $0.04229 | $42.29000 |
| 3000 | $0.04087 | $122.61000 |
| 5000 | $0.03949 | $197.45000 |
