
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Dome, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
Stock: 7082
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05798
Ext.Price$0.05798
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05798 | $0.05798 |
| 10 | $0.02899 | $0.28990 |
| 50 | $0.02609 | $1.30450 |
| 100 | $0.02348 | $2.34800 |
| 500 | $0.02113 | $10.56500 |
| 1000 | $0.01901 | $19.01000 |
| 3000 | $0.01756 | $52.68000 |
| 5000 | $0.01622 | $81.10000 |
| 10000 | $0.01499 | $149.90000 |
