
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Diffused, Dome, Round |
| Luminous Intensity | 80 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
Stock: 233758
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06766
Ext.Price$0.06766
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06766 | $0.06766 |
| 10 | $0.03383 | $0.33830 |
| 50 | $0.02602 | $1.30100 |
| 100 | $0.02286 | $2.28600 |
| 500 | $0.02008 | $10.04000 |
| 1000 | $0.01822 | $18.22000 |
| 3000 | $0.01653 | $49.59000 |
| 5000 | $0.01499 | $74.95000 |
| 10000 | $0.01457 | $145.70000 |
| 30000 | $0.01416 | $424.80000 |
| 50000 | $0.01376 | $688.00000 |
