
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome, Round |
| Luminous Intensity | 200 mcd |
| Lens Size | 3 mm |
| Number of LEDs | 4 |
| Viewing Angle | 40 ° |
| Wavelength | 590 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Test Current | 20 mA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
