
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 508 µm |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Mated Stacking Heights | 6 mm |
Stock: 3016
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83270
Ext.Price$0.83270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83270 | $0.83270 |
| 10 | $0.71301 | $7.13010 |
| 25 | $0.66343 | $16.58575 |
| 50 | $0.63180 | $31.59000 |
| 100 | $0.60101 | $60.10100 |
| 300 | $0.56805 | $170.41500 |
| 500 | $0.53690 | $268.45000 |
| 1000 | $0.52322 | $523.22000 |
