
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Luminous Intensity | 39 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 507
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09716
Ext.Price$0.09716
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09716 | $0.09716 |
| 10 | $0.04858 | $0.48580 |
| 50 | $0.04320 | $2.16000 |
| 100 | $0.03841 | $3.84100 |
| 500 | $0.03511 | $17.55500 |
| 1000 | $0.03209 | $32.09000 |
| 3000 | $0.02933 | $87.99000 |
| 5000 | $0.02681 | $134.05000 |
| 10000 | $0.02450 | $245.00000 |
