

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Packaging | Bulk |
| Mounting Style | Through Hole, Radial |
| operating temperature | -40.0 °C to 85.0 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| size height | 16.0 mm |
| voltage rating dc | 25 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| size diameter | 10 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 25 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 870 mA @ 120 Hz |
Stock: 3334
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18019
Ext.Price$0.18019
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18019 | $0.18019 |
| 10 | $0.16141 | $1.61410 |
| 50 | $0.14458 | $7.22900 |
| 100 | $0.13074 | $13.07400 |
| 500 | $0.11822 | $59.11000 |
| 1000 | $0.10690 | $106.90000 |
| 3000 | $0.09667 | $290.01000 |
| 5000 | $0.08742 | $437.10000 |
