
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 180 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16 mΩ |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 4.65 A |
| Height - Seated (Max) | 12 mm |
| Length | 12 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 12 |
| Leakage Current | 900 µA |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 12 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 232.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.65 A @ 100 kHz |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.49184
Ext.Price$1.49184
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.49184 | $1.49184 |
| 10 | $1.17898 | $11.78980 |
| 25 | $1.06748 | $26.68700 |
| 50 | $0.96653 | $48.32650 |
| 100 | $0.87513 | $87.51300 |
| 300 | $0.82701 | $248.10300 |
| 500 | $0.78153 | $390.76500 |
| 1000 | $0.73322 | $733.22000 |
