| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Packaging | Reel |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 105 °C |
| rohs status | Compliant |
| voltage rating dc | 25 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 100 mΩ |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mΩ |
| Voltage Rating | 25 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 722
Distributors
pcbx
Unit Price$4.54853
Ext.Price$4.54853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.54853 | $4.54853 |
| 10 | $3.37372 | $33.73720 |
| 25 | $3.13080 | $78.27000 |
| 50 | $2.90535 | $145.26750 |
| 100 | $2.76044 | $276.04400 |
| 300 | $2.63496 | $790.48800 |
| 500 | $2.51520 | $1257.60000 |
| 1000 | $2.43921 | $2439.21000 |
