

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.4 A |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 25 V |
| Impedance | 46 mΩ |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 100 kHz |
Stock: 35924
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18672
Ext.Price$0.18672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18672 | $0.18672 |
| 10 | $0.16733 | $1.67330 |
| 50 | $0.14995 | $7.49750 |
| 100 | $0.12228 | $12.22800 |
| 500 | $0.09972 | $49.86000 |
| 1000 | $0.09508 | $95.08000 |
| 3000 | $0.09066 | $271.98000 |
| 5000 | $0.08644 | $432.20000 |
