
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.488 A |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Ammo Pack |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 17 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.488 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.48 A @ 100 kHz |
Stock: 396
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81937
Ext.Price$0.81937
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81937 | $0.81937 |
| 10 | $0.52748 | $5.27480 |
| 25 | $0.46210 | $11.55250 |
| 50 | $0.40483 | $20.24150 |
| 100 | $0.36597 | $36.59700 |
| 300 | $0.33084 | $99.25200 |
| 500 | $0.29908 | $149.54000 |
| 1000 | $0.29124 | $291.24000 |
