
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.8 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 1.74 A |
| Height - Seated (Max) | 27 mm |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 15 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.74 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.9 A @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40608
Ext.Price$0.40608
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40608 | $0.40608 |
| 10 | $0.32314 | $3.23140 |
| 25 | $0.29490 | $7.37250 |
| 50 | $0.26913 | $13.45650 |
| 100 | $0.24560 | $24.56000 |
| 300 | $0.23489 | $70.46700 |
| 500 | $0.22465 | $112.32500 |
| 1000 | $0.21272 | $212.72000 |
