
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Working Voltage | 250 V |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| Hole Diameter | 1.5 mm |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | MX |
| Termination Post Length | 4.45 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
