
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Max Power Dissipation | 60 mW |
| Color | Red |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Luminous Intensity | 650 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Wavelength | 624 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06988
Ext.Price$0.06988
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06988 | $0.06988 |
| 10 | $0.03494 | $0.34940 |
| 50 | $0.03113 | $1.55650 |
| 100 | $0.02774 | $2.77400 |
| 500 | $0.02545 | $12.72500 |
| 1000 | $0.02335 | $23.35000 |
| 3000 | $0.02142 | $64.26000 |
| 5000 | $0.01965 | $98.25000 |
| 10000 | $0.01803 | $180.30000 |
