

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 11.84 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 14.68 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 9.02 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Max Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 4.35 mm |
Stock: 5683
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33770
Ext.Price$0.33770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33770 | $0.33770 |
| 10 | $0.28982 | $2.89820 |
| 25 | $0.23425 | $5.85625 |
| 50 | $0.22330 | $11.16500 |
| 100 | $0.21287 | $21.28700 |
| 300 | $0.20331 | $60.99300 |
| 500 | $0.19418 | $97.09000 |
| 1000 | $0.18546 | $185.46000 |
| 3000 | $0.17713 | $531.39000 |
| 5000 | $0.16918 | $845.90000 |
| 10000 | $0.16158 | $1615.80000 |
