| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Housing Color | Black |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | PR |
| Termination Post Length | 4.35 mm |
Stock: 2500
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42576
Ext.Price$0.42576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42576 | $0.42576 |
| 10 | $0.32231 | $3.22310 |
| 25 | $0.32146 | $8.03650 |
| 50 | $0.30881 | $15.44050 |
| 100 | $0.29666 | $29.66600 |
| 300 | $0.28886 | $86.65800 |
| 500 | $0.28127 | $140.63500 |
| 1000 | $0.26930 | $269.30000 |
