
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.96 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 3.96 mm |
| Current Rating | 7 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Number of Circuits | 9 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 11.43 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 4.37 mm |
Stock: 400
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76944
Ext.Price$0.76944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76944 | $0.76944 |
| 10 | $0.65744 | $6.57440 |
| 25 | $0.65111 | $16.27775 |
| 50 | $0.64484 | $32.24200 |
| 100 | $0.63863 | $63.86300 |
| 300 | $0.62196 | $186.58800 |
| 500 | $0.60572 | $302.86000 |
| 1000 | $0.58990 | $589.90000 |
